World Cup 2018 schedule – Fifa world cup 2018 groups

world cup 2018 schedule pdfRussia 2018 World Cup stay some time again let take the time to watch together can directly support your favorite team while playing distadion. To be able to watch directly must know when your favorite team to compete.

And here we describe the game schedule during the World Cup russia 2018 took place let’s not be missed yaa to schedule the World Cup Russia 2018

 

Group stages

  • Thursday 14 June

Russia vs Saudi Arabia (Group A) – Moscow (Luzhniki)

  • Friday 15 June

Egypt vs Uruguay (Group A) – Ekaterinburg

Morocco vs Iran (Group B) – St Petersburg

Portugal vs Spain (Group B) – Sochi

  • Saturday 16 June

France vs Australia (Group C) – Kazan

Argentina vs Iceland (Group D) – Moscow (Spartak)

Peru vs Denmark (Group C) – Saransk

Croatia vs Nigeria (Group D) – Kaliningrad

  • Sunday 17 June

Costa Rica vs Serbia (Group E) – Samara

Germany vs Mexico (Group F) – Moscow (Luzhniki)

Brazil vs Switzerland (Group E) – Rostov-on-Don

  • Monday 18 June

Sweden vs South Korea (Group F) – Nizhny Novgorod

Belgium vs Panama (Group G) – Sochi

Tunisia vs England (Group G) – Volgograd

  • Tuesday 19 June

Colombia vs Japan (Group H) – Saransk

Poland vs Senegal (Group H) – Moscow (Spartak)

Russia vs Egypt (Group A) – St Petersburg

  • Wednesday 20 June

Portugal vs Morocco (Group B) – Moscow (Luzhniki)

Uruguay vs Saudi Arabia (Group A) – Rostov-on-Don

Iran vs Spain (Group B) – Kazan

  • Thursday 21 June

Denmark vs Australia (Group C) – Samara

France vs Peru (Group C) – Ekaterinburg

Argentina vs Croatia (Group D) – Nizhny Novgorod

  • Friday 22 June

Brazil vs Costa Rica (Group E) – St Petersburg

Nigeria vs Iceland (Group D) – Volgograd

Serbia vs Switzerland (Group E) – Kaliningrad

  • Saturday 23 June

Belgium vs Tunisia (Group G) – Moscow (Spartak)

South Korea vs Mexico (Group F) – Rostov-on-Don

Germany v Sweden (Group F) – Sochi

  • Sunday 24 June

England vs Panama (Group G) – Nizhny Novgorod

Japan vs Senegal (Group H) – Ekaterinburg

Poland vs Colombia (Group H) – Kazan Monday

  • 25 June

Uruguay vs Russia (Group A) – Samara

Saudi Arabia vs Egypt (Group A) – Volgograd S

pain vs Morocco (Group B) – Kaliningrad

Iran vs Portugal (Group B) – Saransk

  • Tuesday 26 June

Denmark vs France (Group C) – Moscow (Luzhniki)

Australia vs Peru (Group C) – Sochi Nigeria vs Argentina (Group D) – St Petersburg

Iceland vs Croatia (Group D) – Rostov-on-Don

  • Wednesday 27 June

South Korea vs Germany (Group F) – Kazan

Mexico vs Sweden (Group F) – Ekaterinburg

Serbia vs Brazil (Group E) – Moscow (Spartak)

Switzerland vs Costa Rica (Group E) – Nizhny Novgorod

  • Thursday 28 June

Japan vs Poland (Group H) – Volgograd

Senegal vs Colombia (Group H) – Samara

England vs Belgium (Group G) – Kaliningrad

Panama vs Tunisia (Group G) – Saransk

Round of 16

(Matches in bold are potential England fixtures)

  • Saturday 30 June

Group C winner vs Group D runner-up – Kazan,

Group A winner vs Group B runner-up- Sochi,

  • Sunday 1 July

Group B winner vs Group A runner-up- Moscow (Luzhniki),

Group D winner vs Group C runner-up – Nizhny Novgorod, )

  • Monday 2 July

Group E winner vs Group F runner-up – Samara,

Group G winner vs Group H runner-up – Rostov-on-Don, Tuesday 3 July

Group F winner vs Group E runner-up – St Petersburg

Group H winner vs Group G runner-up – Moscow (Spartak),

Quarter-finals

  • Friday 6 July

Winner match 49 vs Winner match 50 – Nizhny Novgorod,

Winner match 53 vs Winner match 54 – Kazan,

  • Saturday 7 July

Winner match 55 vs Winner match 56 – Samara,

Winner match 51 vs Winner match 52 – Sochi, Semi-finals

  • Tuesday 10 July

Winner match 57 vs Winner match 58 – St Petersburg, Wednesday 11 July

Winner match 59 vs Winner match 60 – Moscow (Luzhniki),

Third place play-off

  • Saturday 14 July

Loser match 61 vs Loser match 62 – St Petersburg,

Final

  • Sunday 15 July

Moscow (Luzhniki),